Design by Bohem Bilgisayar
Teknomak İnş. San. Ltd. Şti.  Her Hakkı Saklıdır. © 2014

Adres : 1671 Sk. No: 138 D: 2
Karşıyaka/ İZMİR
Tel  :  0232 381 20 50
Gsm : 0555 976 76 52
          0532 423 58 03
KENTSEL DÖNÜŞÜM HİZMETLERİ VE RAPORU
6306 sayılı kanunun sizlere sunduğu avantajlardan deprem risk raporuna başvuruda bulunarak faydalanmaya başlayabilirsiniz. Deprem risk raporu için Teknomak İnşaata tapu ve nüfus cüzdan fotokopisiyle bir maliğin başvuruda bulunması yeterlidir. Deprem risk raporu için 24 ay geri ödemeli bakanlık tespit kredisi kullanabilirsiniz. .Binanızın riskli çıkması olasılığına karşı güncel imar durumunuza uygun farklı seçenekleriyle mimari etütler düzenlenir ve müteahhit firma seçiminiz için fikir oluşması adına yeni evinizin projesi ve maliyeti teklif mektubu olarak tarafınıza sunulur.

Belediyeden statik ve mimari projeler varsa alınır, projeler yoksa yerinde ölçüm yapılarak rölöve çıkarılıyor. Binanızın risk analizinde kullanılmak üzere laboratuar gerekli tetkikleri yapmak için her kattan taşıyıcı kolon, kirişlerden deprem yönetmeliğinin uygun gördüğü standartlar çerçevesinde karot numuneleri alınır. Röntgen cihazları ile donatı sayılarını, aralıkları ve çapları incelenir ve gerekli görülen sistemlerde sıyırma yapılarak donatıların pas payı ve korozyon kontrolleri sağlanır. Zeminin taşıyıcı değerlerin kontrolü içinde zemin etüdü düzenlenir. Sağlam olmayan bir zeminde bulunan sağlam yapılarda risk altındadır. Binanızdaki incelemelerden sonra alınan numuneler testlere tabii tutulur, binanızın performans analizi yapılır elde edilen tüm verilerin sonunda rapor oluşturularak bakanlığa sunulur.

Sonuçta riskli çıkan binalar için 60 gün içerisinde boşaltım ve yıkım emri tebligatlarla kat maliklerine bildirilir. Binanızın riskli yapı çıkması durumunda tapunuza riskli yapı şerhi koyulur. Kat maliklerinin tebligattan sonra 15 gün içerisinde karara itiraz etme hakları vardır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile itiraz başvurusunda bulunabilirler incelemeyi teknik heyet mevcut rapor üzerinden yapar bu inceleme konu ile ilgili 4 öğretim görevlisi 3 bakanlık personeli tarafından yapılır itirazı yapan malik masrafları da karşılar bu değerlendirmenin sonucunda binanın riskli olduğu kesinleşirse 1 ay ek süre verilir ve akabinde bina hala yıkılmazsa yıkım bakanlık tarafından yapılır ve masraflar tapuya şerh olarak eklenir. Yıkım masrafları için bakanlıktan 24 ay geri ödemeli süreli yıkım kredisi kullanabilirsiniz.

Binanızın yeniden yapılabilmesi için 2/3 çoğunluğun sağlanmış olması gerekir aksi taktirde binanız arsa bedeli üzerinden rayiç fiyatlarla kamulaştırılacaktır. Çoğunluğun sağlanması binanın yeniden yapılmasında en büyük koşuldur, eğer 2/3 çoğunluk bina yapımı için oy kullanmazsa arsanız rayiç bedellerle kamulaştırılacaktır. 2/3 çoğunluk sağlandığında binanız yeniden yapılacak fakat 1/3’ü oluşturan kat maliklerinin mağdur durumda kalmasını önlemek için öncelik 2/3’ü oluşturan çoğunluğa tanınacak şekilde daireler satışa sunulacak, talep olmaması durumunda yine kamulaştırılacaktır. Bu aşamadan sonraki aşamanız müteahhit bir firma ile anlaşmak olacak. 2/3 çoğunlugu sağlanması durumunda ortak karar protokolü kurulur ve yeni yapılacak binayla ilgili kararlar verilir ( ne kadar sürede, kime, hangi koşullarda, ne kadarlık bir fiyata yeniden inşa edileceği ,kredi mi yoksa kira yardımı talebinde bulunacağı gibi konular netleşir.Teknomak İnş. San. Tic. Ltd. Şti. firması bu anlamda da size hizmet verebilir, firmamızın müteahhitlik lisansıda bulunmaktadır. Binanızın yeniden inşası, mimari ve statik projelendirilmesinde tüm teknik ekibimizle riskli bina tespit raporu başvurusundan iskanlı tapularınızı alana kadar her zaman yanınızdayız.

Binanın yapımında devlet size yıllık kredi faizlerinde %4 tutarında bir yardımda bulunacak, bakanlık tarafından belirlenen anlaşmalı bankalardan kredi çekebilir, bakanlık kredisi kullanabilirsiniz yada kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Banka kredisi kullanmak istemeniz durumunda anlaşmalı olduğumuz bankalarla en uygun imkanlarda kredi çekmenizi sağlayacağız. Kredi ve kira yardımlarından yalnızca birinden faydalanabilirsiniz. Kira yardımı geri dönüşümsüz olarak aylık 600 lirayı, yardım süresi ise 18 ayı geçmeyecek. İlk 5 aylık kısmı, taşınma masrafları da dikkate alınarak peşin ödenebilecek. Bakanlığın anlaşmalı olduğu bankalarda %4 faizi devlet karşılama koşullu kredi kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kredi için çözüm ortağımız olan bankalarla tarafımızdan anlaşma da sağlanmaktadır
YENİDEN İNŞAAT